Dzień dobry Grzybki,
Jest poniedziałek - dzień, w którym zaczynamy nowy blok tematyczny.
W tym tygodniu zapraszamy Was na majową łąkę, poznamy jej mieszkańców, rośliny oraz ciekawostki.
Przenieśmy się w świat pięknej natury przy utworze E. Grieg "Poranek", posłuchajcie i zamknijcie oczy:
Co to jest łąka?
Jest to teren,na którym rosną rośliny zielne, na łące jest ich bardzo dużo. Mówimy wtedy, że jest to "gęsto" porośnięty teren. Łąka ma swoich mieszkańców - to przede wszystkim liczne owady i pająki. Łąki są wykorzystywane przez ludzi np. jako pastwiska dla zwierząt hodowlanych.
Spójrz na zdjęcie łąki - podoba Ci się?
Poszukaj, gdzie schowały się owady?
Źródło: www.mac.pl |
Wiemy już co to jest łąka, i jak wygląda. Teraz poznajmy jej mieszkańców: owady. Łąka to królestwo owadów.
🐞Czy znasz i potrafisz wymienić nazwę jakiegoś owada?🐞
Do owadów należą motyle, ćmy, chrząszcze, muchy, świerszcze i takie owady, które nazywamy "społecznymi". Owady społeczne żyją w dużych grupach i współpracują, aby przetrwać i budować swoje domy. Są to np. pszczoły i mrówki.
Owady należą do bezkręgowców - ponieważ nie mają kręgosłupa ani kości - tak jak my. Chroni je skorupa. Wszystkie owady mają na głowie parę anten, większość ma sześć nóg połączonych z klatką piersiową. Niektóre owady mają skrzydła połączone z tułowiem i mogą latać. Wszystkie owady wylęgają się z jaj, a ich dzieci nazywamy - larwami.
Posłuchaj odgłosów łąki:
Ciekawostka: My smakujemy językiem, ale owady go nie mają. Zamiast tego smakują swoimi antenkami. Motyl smakuje swoje jedzenie w wyjątkowy sposób - przez swoje stopy. Ma na stopach specjalne receptory smakowe, dzięki którym poznaje smak jedzenia lądując na nim.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wybranych mieszkańców łąki - kilka z nich opiszemy (motyl, biedronka, pszczoła, żuk gnojowy):
Motyl - kojarzy nam się z wiosną i bajecznymi kolorami. Niektóre motyle są aktywne w ciągu dnia, a niektóre w nocy - ćmy. Kiedy motyl ma rozłożone skrzydła oznacza to, że gromadzi energię ze światła słonecznego. Gdy jego ciało się nagrzeje - ma siłę i jest gotowy do lotu. Z niezbyt atrakcyjnej gąsienicy przekształca się w budzącą zachwyt postać dorosłą zwaną - imago.
Biedronka - jest najczęściej czerwona lub żółta z czarnymi kropkami. Jej kolor ma przypominać drapieżnikom, że jest niesmaczna. Przysmakiem biedronki są mszyce, dlatego służą ludziom zjadając te szkodniki roślin.
Pszczoła - jest to jedyny owad, który produkuje żywność spożywaną przez człowieka. Pszczoły miodne są bardzo ważnymi zapylaczami kwiatów, owoców i warzyw. Oznacza to, że pomagają tym roślinom rosnąć. Kolonia pszczół składa się z wielu tysięcy pszczół i jednej królowej. Pszczoły podobnie jak mrówki (czytaliśmy sobie o nich w przedszkolu) są bardzo pracowite, ale nie rodzą się z wiedzą jak produkować miód. Uczą się tego od starszych w ulu pszczół. Pszczoły produkują miód od ponad 150 milionów lat.
🐝Ciekawostka:🐝 Pszczoły widzą wszystkie kolory - z wyjątkiem koloru czerwonego. Czy wiesz, że pszczoły nie śpią? Zamiast tego spędzają noce nieruchomo, oszczędzając energię na następny dzień.
żuk gnojowy - toczy kulkę używając przy tym tylnych odnóży - czyli jakby szedł "na rękach w drugą stronę tocząc przy tym kulkę" - taki mały akrobata :) - tylko skąd żuk wie gdzie ma iść? Chodzi oczywiście o oczy. Owady widzą świat w zdecydowanie inny sposób niż ssaki - żuk wykorzystuje do swojej wędrówki rodzaj oraz natężenie światła. Kulka, którą widzisz na zdjęciu jest zbieraniną różnego rodzaju resztek. Tocząc uzbieraną przez siebie kulkę żuki nie tylko zdobywają pokarm, ale także nawożą glebę.
Jeśli macie ochotę zobaczyć film o królestwie owadów to zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego "Wędrówki skrzata Borówki - Łąka"
Mamy nadzieję, że narysujesz dzisiaj łąkę lub wybranego przez Ciebie jej mieszkańca :)
Jak narysować motylka
Jak narysować pszczołę
Jak narysować biedronkę